EMLAK DANIŞMANLIĞI MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR? NASIL ALINIR?

Geçmiş yönetmelikler ve kanunlar gereği Emlakçılar için alınması gerekli olan belge Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Emlak Danışmalığı Mesleki Eğitim Belgesi idi. Halk eğitim merkezleri ve İSMEK’ler bu belgeyi vermeye yetkili kurumlar olup,yakın zamanda çıkan yönetmeliğe kadar bu belgeler geçerliydi.

5 Haziran 2018 tarihinde çıkan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği kapsamında ilk defa Emlakçılar hakkında detaylı açıkalmlar yapıldı ve yeni düzenlemeler getirildi. İlgili yönetmelik gereği daha önce Milli Eğitim Bakanlığından ve İSMEK’lerden alınan belgeler geçersiz sayılmıştır.

Yönetmelik öncesi ilgili belgeyi Milli Eğitim Bakanlığından almış olanlar,yönetmelik öncesi aktif vergi levhası olamlar,yönetmelik öncesi herhangi bir oda kaydı olanlar kapsam dışında tutulmuştur. Şuan ki düzenlemelere göre bu 3 şartı sağlayanların belge alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Direk İl Ticaret Müdürlüğüne başvurup,ofisleri için yetki belgesi alabilirler.

İlgili şartları sağlamayanların,Üniversitelerin ilgili bölümünden yani ”Emlak ve Emlak Yönetimi” mezun olma şartı veya Mesleki Yeterlilik Belgesi alma şartı getirilmiştir.

Emlak danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi kapsamında test ve uygulama sınavı yapılmaktadır. Test sınavında iş güvenliği soruları ile birlikte pazarlama yöntemleri hakkında basit,temel sorular sorulmaktadır. Uygulama sınavında ise rol play tarzında portföy pazarlama yöntemleri vb. sorular sorulmaktadır.

Ofis çalışanları en az Seviye 4 Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi,Ofis sahipleri en az Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu vardır. Önerimiz herkesin seviye 5 Belge almasıdır. Sınava girmek için herhangi bir mezuniyet şartı yoktur. Ofis açmak isteyenler, İl Ticaret Müdürlüğüne başvurduklarında,Lise diplomalarını beyan etmek zorundadırlar.

Medlifecenter Eğitim ve Belgelendirme kurumu olarak firmanızda size özel çözümler sunabiliriz. Sizin ofisinizde veya kendi yerinizde sınav planlayabiliriz. Ya da bizim merkezlerimizde planlanan sınavlara katılabilirsiniz. Türkiye Geneli tamamında sınavlar yapmaktayız. Sınav öncesi detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

Eğer sizde Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip değilseniz bize ulaşın size en uygun fiyatlar ile yardımcı olalım.