Emlak Ofisi Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

5 Haziran 2018 tarihli Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği kapsamında Emlak Sektöründe yeni düzenlemeler getirildi. Yönetmelik kapsamında Seviye 4 Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında detaylı açıklamaları diğer sayfalarımızda yaptık.

Emlakçılar, Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan çalışamayacak. Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları da tek başına yeterli olmayacak.

Ofis sahiplerini kapsayan bazı maddeler bulunmaktadır. Yönetmelik sonrası ofis açmak isteyen Emlak Ofisi Sahipleri, aşağıda yazılan maddeleri sağlamalıdır.

On sekiz yaşını doldurmuş olması,
İflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olması,
Yönetmeliğin ilgili fıkrasındaki suçlardan hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması gerekmektedir.
Yönetmelik Sonrası, ofis açmak isteyen ve başvurusunu yönetmelik sonrası yapan ofis sahipleri en az lise mezunu olmak zorundadır. Diplomalarını beyan etmeleri gerekmektedir. ( Yönetmelikteki Geçici Madde 1 hariç. )
Öncelikle Evraklarınızı hazırlamalısınız.

1. Mesleki Yeterlilik Belgesi ( Emlak Danışmanlığı )
2. Vergi Levhası
3. Herhangi bir oda kaydı
4. Ofis sahibine ait en az lise diploması

http://ttbs.gtb.gov.tr/ sitesine tıklayarak süreci başlatabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifre oluşturarak üye olabilirsiniz. Açılan sayfadan talimatları takip ederek, gerekli belgeleri sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

Daha sonra sistem üzerinden evraklarınızın tam olup olmadığını, hangi aşamada olduğunu kontrol ve takip edebilirsiniz. Evraklarınız tamam ise, İstanbul Ticaret Müdürlüğü ilgili biriminden ofisinize ziyarete gelinecektir. Fiziken emlak işi yapıp yapmadığınız yerinde tespit edilecek ve çalışma şartlarınızın ve alanınızın uygun olup olmadığı değerlendirilecek olup, tutanak tutulacaktır. Şartlarınızın uygun olması durumunda ofisinize yetki belgesi düzenlenecektir.

Medlifecenter Eğitim ve Belgelendirme kurumu olarak, kurumunuzun tüm eğitim ve belgelendirme süreçlerinde profesyonel destek vermekteyiz.

Seviye 4 Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında detaylı bilgi için hemen bizi arayınız