Emlakçıların Hangi Belgeyi Alması Gerekmektedir ?

Geçmiş yönetmelikler ve kanunlar gereği Emlakçılar için alınması gerekli olan belge Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Emlak Danışmanlığı Mesleki Eğitim Belgesi idi. Halk Eğitim Merkezleri ve İSMEK ‘ ler bu belgeyi vermeye yetkili kurumlar olup, yakın zamanda çıkan yönetmeliğe kadar bu belgeler geçerliydi.

5 Haziran 2018 tarihinde çıkan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği kapsamında ilk defa Emlakçılar hakkında detaylı açıklamalar yapıldı ve yeni düzenlemeler getirildi.

İlgili yönetmelik gereği daha önce Milli Eğitim Bakanlığından ve İSMEK lerden alınan belgeler geçersiz sayılmıştır.

5 Haziran 2018 tarihli Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği öncesi Meb Onaylı Emlak Danışmanlığı Belgesi almış olanlar ve Yönetmelik öncesi herhangi bir oda kaydı olanlar ve vergi levhası bulunanlar kapsam dışındadır.

Üniversitelerin iligili bölümünden ”Emlak ve Emlak Yönetimi ” mezun olma şartı veya Mesleki Yeterlilik Belgesi alma şartı getirilmiştir.

Seviye 4 Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi olarak iki farklı şekilde belge düzenlenmektedir. Ofis Çalışanları Seviye 4, Ofis sahipleri Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu vardır.

Medlifecenter Eğitim ve Belgelendirme Kurumu olarak firmanızda size özel çözümler sunabiliriz.

Emlak danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi kapsamında test ve uygulama sınavı yapılmaktadır. Test sınavında temel iş güvenliği soruları ile birlikte pazarlama yöntemleri hakkında basit, temel sorular sorulmaktadır. Uygulama sınavında ise rol play tarzında portföy pazarlama yöntemleri vb sorular sorulmaktadır.

Medlifecenter Eğitim ve Belgelendirme kurumu olarak firmanızda sınav yapılması yönünde planlama yapabiliriz.

Emlak Danışmanlığı Seviye 4 Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Ücreti 800 TL dir.
Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Ücreti 900 TL dir.

Sınavlarda herkesin 2 sınav hakkı vardır. Sınavda başarılı olan adaylardan 200 TL belge ücreti ayrıca tahsil edilmektedir. Sınavda başarılı olanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı verilmektedir. Belgeler Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir.