Size Özel Hijyen Eğitimi

Gönderildiği yer: BİLGİ SAYFALARI | 0

Size özel Hijyen Eğitimi

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanarak 5 TEMMUZ 2013 tarihinde yürürlüğe giren, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 127. maddesine dayanılarak hazırlanan bir yönetmeliktir.

Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’ni görmek için lütfen tıklayın.

Kimleri kapsar?

– Gıda üretim ve perakende iş yerleri,
– İnsani tüketim amaçlı sular ve doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri,
– Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler,
– Masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerleri,
– Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerleri,
– Ve komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kollarını kapsar.

Yönetmeliğin amacı nedir?

Yönetmeliğin amacı yukarıda bahsedilen iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimlerinin planlanması, eğitimlerin verilmesi, yönetici ve çalışanların bu konudaki sorumlulukları, iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıklar veya cilt hastalıklarının belirlenmesi ve bu hastalıkların iyileşme hâlinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Hijyen Eğitimi zorunlu mudur?

Evet. Yönetmeliğin kapsadığı iş yerlerinde, Genel Müdürlük tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz. İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur. İş yerlerinin denetimi sırasında Hijyen Eğitimi belgesine sahip olmayan kişilerin çalıştırılması durumunda 440.-TL ile 1766.-TL (2016 yılı için) arasında değişen bir ceza kesilir.

Eğitimleri kim verir?

www.hijyen.org bünyesinde eğitimleri alanında uzman usta öğreticilerimiz vermektedir. Yeterli çoğunluğu sağlamanız durumunda öğretmenimiz sizin iş yerinize gelmekte ve yerinde hijyen eğitimi düzenlemektedir. Firmanızda hijyen eğitimi almak istiyorsanız bizi arayınız.

Peki Hijyen.org size nasıl yardımcı olur?

Hijyen.org, işe alacağınız veya hali hazırda çalışan ancak hijyen eğitimi belgesi olmayan personellerinizin hijyen eğitimi için en kestirme yoldur. Hijyen.org ile;

– Halk Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalamanıza gerek kalmaz!
– Kurs açma yeter sayısı olan 12 kişilik çoğunluğa da…
– Ayrı ayrı hesaplara kurs ücreti yatırmanıza,
– E-Yaygın sistemi üzerinden zorlu veri girişine,
– Belgenin çıkıp çıkmadığını kontrol etmeye,
– Ve benzeri bir dünya işlem yüküne, kesinlikle gerek yoktur!

Tek yapmanız gereken Hijyen.org üzerinden eğitim alacak kişinin TC Kimlik numarası ve doğum tarihi ile bize başvurmak, Eğer bu zorsa, bizi arayıp telefonla kayıt oluşturabilirsiniz. Ya da bilgi@hijyen.org adresine mail atabilirsiniz.! Hepsi bu kadar! Sonrasını biz hallederken siz değerli zamanınızı işinize ayırın! Bizim protokolümüz var, yeterli sayıda kursiyerimiz de…. Biz kursu organize eder, eğitimi verir, hazır olunca da sertifikalarınızı teslim ederiz!